Podejrzewam, że moje oocyty są słabej jakości; co mogę zrobić?

Jestem po nieudanej inseminacji, trzech próbach ICSI na cyklu naturalnym. Mam 29 lat, AMH wynosi 0,2, FSH w 3 dc 7,9, mam również stwierdzoną endometriozę. Miałam robioną histeroskopię, macica jest prawidłowa. Śluzówka przy każdej stymulacji odpowiedniej grubości. Wyniki męża są poprawne. Przy pierwszym podejściu do ICSI miałam trzy komórki, uzyskałam dwa zarodki: jeden embrion ośmiokomórkowy, a drugi szesnastokomórkowy. Za drugim razem uzyskałam dwie komórki i tylko jeden embrion pięciokomórkowy, natomiast za trzecim razem miałam trzy komórki i trzy embriony: dwa czterokomórkowe i jeden pięciokomórkowy. Wszystkie zarodki zostały mi podane. Nigdy nie byłam w ciąży. Czy zmiana protokołu może poprawić jakość komórek oraz zwiększyć szansę na ciąże? Czy jest możliwość zbadania i oceny jakości komórek jajowych? W jaki sposób mogę zwiększyć szansę na ciążę? Czy przy tak niskim AMH, mam w ogóle szansę na ciążę z moich komórek, jeśli tak to w ilu procentach? W ilu procentach mogę uzyskać ciążę z komórki dawczyni?

Najlepszym „testem” jakości komórek jajowych jest uzyskanie z nich (po ich prawidłowym zapłodnieniu zarówno w warunkach naturalnych, jak i poza organizmem kobiety / in vitro) prawidłowo rozwijających się zarodków, pozwalających uzyskać ciążę zwieńczoną narodzinami dziecka. Trudno jest poprawić jakość komórek jajowych, jeśli podejrzewamy że to ona może być przyczyną niepłodności. W przypadku zapłodnienia pozaustrojowego doniesienia naukowe pokazują, że nie ma różnic w jakości komórek jajowych uzyskanych po stymulacji hormonalnej w protokole krótkim i długim, natomiast istnieje nieznaczna różnica w implantacji na korzyść protokołu długiego, który jednak w Pani przypadku nie byłby wskazany ze względu na zagrożenie bardzo słabą odpowiedzią na stymulację lub jej brakiem. Zastosowanie estradiolu w fazie lutealnej przed właściwą stymulacją u pacjentek słabo odpowiadających na stymulację i z obniżoną rezerwą jajnikową może poprawić zarówno ilość, jak i jakość komórek jajowych (tzw. protokół EPP - Estradiol Priming Protocol). W przypadku pacjentek cierpiących z powodu niskiej rezerwy jajnikowej, uzyskane w trakcie stymulacji hormonalnej komórki jajowe, nawet te dojrzałe, mogą mieć obniżoną zdolność do zapłodnienia, a uzyskane z nich zarodki - obniżony potencjał rozwojowy.

Szanse na uzyskanie ciąży i narodziny dziecka można wstępnie oszacować korzystając z kalkulatora zamieszczonego na naszej stronie: http://www.novum.com.pl/pl/nowosci/jaka-szansa-na-urodzenie-dziecka-po-ivf-kalkulator-online/

Embriolog nOvum

Powrót do forum