Powinniśmy zdecydować się na inseminację czy na IVF?

Zwracamy się z prośbą o udzielenie wskazówek, co do sensu przeprowadzenia zabiegu inseminacji. Parametry nasienia męża przedstawiają się następująco: 70 mln plemników w ejakulacie (30mln/ml), plemniki w ruchu A - 40%, w ruchu B - 32%, plemniki o prawidłowej budowie 2%. Na stronie Kliniki, gdzie jest mowa o zabiegu IUI pisze się, że wskazaniem do inseminacji są m. in. „nieznacznie osłabione parametry nasienia męża - nie mniej niż 5 mln prawidłowych i ruchliwych plemników w nasieniu(…)”. Zaś w odpowiedzi udzielonej w ramach Forum Embriologicznego czytamy: „Na podstawie małej ilości prawidłowych plemników nie można wyciągać zbyt daleko idących wniosków. Poza tym ilość plemników męża znacznie przewyższa przyjętą obecnie przez WHO dolną granicę normy (15 mln/ml i 39 mln w ejakulacie). W związku z tym 1 % prawidłowych plemników w wartościach bezwzględnych (1 075 000 w całym ejakulacie u męża to niewiele mniej niż przyjęta dolna granica normy prawidłowych plemników w całym ejakulacie według WHO – 1 560 000).” W naszym przypadku normy ilości i ruchu są spełnione, bezwzględna ilość plemników o prawidłowej budowie wynosi 1 400 000. Czy należy to rozumieć w ten sposób, że minimalne wymagania, o których mowa powyżej nie są spełnione i należałoby rozważyć od razu wykonanie zabiegu in vitro? Dodam, że jestem w wieku 32 lat, mąż 36. Kończąc, pragniemy również wyrazić nasze serdeczne podziękowania! Aktualne parametry nasienia zostały osiągnięte po zabiegu chirurgicznym przeprowadzonym w Państwa Klinice. Początkowo ogólna liczba plemników wynosiła zaledwie kilkaset tysięcy, plemniki o prawidłowej morfologii 0 %, plemniki w ruchu A i B – pojedyncze w polu widzenia. DZIĘKUJEMY! :)

Bardzo się cieszymy, że zabieg chirurgiczny wstępnie okazał się skutecznym. Ostatecznym potwierdzeniem jego skuteczności będzie prawidłowa ciąża i urodzone dziecko, czego Państwu życzymy.

Jeśli nieznacznie osłabione parametry nasienia Pani męża są jedynym powodem, dla którego zdecydowaliście się Państwo skorzystać z jednej z metod rozrodu wspomaganego medycznie jaką jest inseminacja (to znaczy, że Pani wywiad chorobowy w kierunku diagnostyki niepłodności nie jest obciążony), warto wykonać IUI, bowiem parametry nasienia Pani męża, poza morfologią, mieszczą się w granicach normy. Proszę także pamiętać, że w kontekście powodzenia zapłodnienia najistotniejszymi parametrami nasienia są ilość i ruchliwość plemników. Należy mieć jednak na uwadze, że skuteczność zabiegu in vitro jest ok. 4 - 5 razy większa niż inseminacji. Według najnowszych zaleceń opartych na brytyjskich rekomendacjach NICE (National Institute for Clinical Excellence) po 2 latach nieskutecznych starań o dziecko należy myśleć o zastosowaniu metody in vitro jako o najskuteczniejszej. Inseminacje w przypadkach niepłodności o niewyjaśnionej przyczynie dają niewiele więcej szans na ciążę niż naturalne współżycie 2 - 3 razy w tygodniu. W nOvum zalecamy in vitro po 2 - 3 nieudanych inseminacjach.

Embriolog nOvum

Powrót do forum