Pytanie o szczegóły refundowanego IVF-u

W związku z możliwością refundacji in vitro chcielibyśmy zapytać o kilka szczegółów.W jaki sposób mamy odczytać wyniki badania nasienia? Czy jeśli mamy podane: 1 milion, ale tylko pojedyncze sztuki w polu widzenia przejawiają zdolność ruchu to tylko te ruchliwe będą zdolne do zapłodnienia komórki? Zaproponowano nam dla jasności sytuacji dzień przed pobraniem komórek oddać nasienie i jeśli w dniu punkcji okaże się, że żaden plemnik nie nadaje się do zapłodnienia to zrobić biopsję jąder. Czy wtedy te plemniki będą mrożone i na drugi dzień rozmrażane czy jeden dzień przebywają w jakimś płynie? Czy wówczas przy biopsji będzie szansa na znalezienie plemników nadających się do zapłodnienia? Czy wówczas taka biopsja będzie refundowana? Jeśli nie- jakiego rzędu kosztów mamy się spodziewać? Co w przypadku kiedy trzeba będzie podejść do kolejnej stymulacji?- czy najpierw będzie znów próba pobrania plemników z nasienia czy od razu kolejna biopsja? Jakiego rodzaju to byłaby biopsja? Ile komórek jajowych poddawanych jest zapłodnieniu? Czy nadwyżkowe komórki można zamrozić i później je zapłodnić w ramach refundacji albo odpłatnie? Jak wygląda udokumentowanie przebiegu leczenia w przypadku 1 miliona plemników w ml? (mutacja CFTR oraz przebyta nerczyca). Czy jeśli mamy pierwsze badanie nasienia wykonane 1 sierpnia 2013 w innej klinice możemy wynik uznać za datę zdiagnozowania problemu? Ile czasu powinniśmy czekać na przyjęcie do programu ministerialnego? Potrzebujemy uzyskać opis przebiegu leczenia w poprzedniej klinice?

Do zapłodnienia komórek jajowych metodą ICSI embriolog wybiera ruchome plemniki. W przypadku oddania nasienia na dzień przed punkcją zazwyczaj nie jest ono mrożone, a, odpowiednio wypreparowane, przechowywane w odpowiednim medium w inkubatorze. Trzeba jednak zapytać o szczegóły w ośrodku, w którym taki sposób postępowania został zaproponowany. Do rozważenia i przedyskutowania z lekarzem prowadzącym pozostaje oddanie nasienia w dniu punkcji jajników, jeśli będą ruchome plemniki, będą mogły być użyte do zapłodnienia, jeśli ich nie będzie, to wtedy można wykonać biopsję. Tak zazwyczaj robimy w nOvum. Można również rozważyć przed przystąpieniem do procedury zapłodnienia pozaustrojowego, zamrożenie nasienia, by zwiększyć szanse na uzyskanie ruchomych plemników do zapłodnienia komórek jajowych w dniu punkcji.

W kwestii kwalifikacji do zabiegu biopsji jąder i wstępnego oszacowania szans jego powodzenia, należy skonsultować się z andrologiem. W sytuacji, gdy biopsja jąder jest wykonywana po zakwalifikowaniu do programu i po pobraniu komórek jajowych, pacjenci nie ponoszą kosztów z nią związanych. Zdarza się, że w ramach programu refundacyjnego wykorzystuje się zamrożony bioptat pobrany wcześniej - przed zakwalifikowaniem do programu - w ramach diagnostyki, która ma odpowiedzieć na pytanie czy w ogóle jest szansa na uzyskanie plemników i czy para spełnia kryteria kwalifikacji do programu refundacyjnego. Wówczas zabieg ten jest płatny, ponieważ jest wykonywany przed kwalifikacją pary, a jego wykonanie jest warunkiem kwalifikacji.

Liczba komórek przeznaczonych do zapłodnienia w ramach refundowanegoIVF-u jest odgórnie ustalona przez MZ, a jedynym kryterium jest wiek pacjentki – u pań, które nie ukończyły 35 r. ż. zapładnia się 6 komórek jajowych (o ile tyle zdoła się uzyskać w wyniku stymulacji i po punkcji jajników); ewentualny nadmiar pobranych komórek jajowych można zamrozić, ale koszty mrożenia ponoszą pacjenci; u pacjentek po 35 r. ż. zapładnianych może być więcej niż 6 oocytów.

Czas diagnostyki i leczenia niepłodności można liczyć od pierwszego badania nasienia. W przypadku badań, w których wyniku było poniżej 3 milionów plemników wystarczy rok starań. Potrzebna jest cała dokumentacja związana z leczeniem w innym ośrodku.

W kwestii dostępności miejsc i czasu oczekiwania na refundowany zabieg w nOvum, prosimy o telefoniczny kontakt z rejestracją przychodni.

Embriolog nOvum

Powrót do forum