Słabo dojrzewające komórki i słabe nasienie męża – co dalej?

Nawiązując do mojego pytania o poprawę komórek jajowych nadmienię, że AMH 4,9. Jedyne moje zmartwienie to to, że podczas punkcji pobiera się wiele komórek (teraz było ich 7, a z nich 3MII i 4GV) z tych 3 tylko jedna dotrwała do prawie 3. doby? Jak mam zwiększyć swoje szanse na ciążę? Czy mam pomyśleć o zapłodnieniu nasieniem dawcy, bo wspomnę, że mąż ma też bardzo słabe wyniki?

W Pani przypadku najważniejszym problemem, na który należałoby zwrócić uwagę, jest taka modyfikacja protokołu stymulacji, która pozwoliłaby zwiększyć szansę na uzyskanie większego odsetka dojrzałych komórek jajowych. Wymaga to dokładnej analizy dotychczas stosowanego protokołu, jego czasu trwania i poziomu hormonów (nie tylko estradiolu, ale również progesteronu). Do rozważenia pozostaje: zmiana protokołu stymulacji (jeśli był długi, zmiana na krótki lub odwrotnie), zmiana leków – inne niż dotychczas stosowane gonadotropiny, dodatek gonadotropin z zawartością hormonu LH, wydłużenie czasu od podania zastrzyku z HCG do punkcji powyżej 36. godzin, ewentualnie wyzwolenie analogiem GnRH przy stosowaniu cyklu stymulacyjnego z antagonistą. W ostateczności można próbować stymulacji z dodatkiem antyestrogenów.

Kwestię jakości nasienia męża proszę przedyskutować z Państwa lekarzem prowadzącym, który zna Państwa historię choroby oraz wyniki badania nasienia Pani małżonka oraz dotychczasowe wyniki zapłodnień nasieniem męża.

Embriolog nOvum

Powrót do forum