Zlecone przez lekarza badania przed IVF-em a refundacja zabiegu

Jesteśmy już zakwalifikowani do refundacji w Novum na 2014 rok, a wizycie rejestrującej otrzymaliśmy długą listę badań do zrobienia. Są to kosztowne badania, część z nich nie jest refundowana przez NFZ, a nawet jeśli część z nich jest, to przecież oczekiwanie np. na USG piersi czy wizytę u endokrynologa czeka się wiele miesięcy - co może wpłynąć na to, że wyniki będą niekatulane. Zadałam pytanie MZ o zasadność płacenia za badania wymagane przez NOVUM - poniżej wklejam odpowiedź z MZ - proszę o ustosunkowanie się do niej:

W odpowiedzi na Pani korespondencję dotyczącą udziału w programie zdrowotnym pn. „Program – Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013 – 2016” (zwanego dalej Programem) proszę o przyjęcie poniższego stanowiska. Po zakwalifikowaniu do udziału w Programie para może skorzystać z trzech zindywidualizowanych cykli medycznie wspomaganego rozrodu. Świadczenia związane z leczeniem niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego są jej udzielane bezpłatnie.

Odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia nie stoi w sprzeczności z naszymi zaleceniami dla pacjentów przystępujących do refundowanego zabiegu in vitro. Sam zabieg i wszystkie badania w trakcie stymulacji do zabiegu są bezpłatne, objęte refundacją. Żeby jednak przystąpić do zabiegu, pacjenci muszą zostać zakwalifikowani przez lekarza, co oznacza, że lekarz na podstawie zleconych badań musi podjąć decyzję czy zabieg będzie dla pacjentki bezpieczny, czy współistniejące choroby nie wpływają na to bezpieczeństwo, czy zabieg nie będzie miał odległych skutków zdrowotnych. Taka decyzja musi być podjęta w oparciu o aktualne badania i konsultacje. Wspomniane przez Panią USG piersi jest zlecane, aby stwierdzić czy u pacjentki nie ma ukrytych zmian mogących się rozwinąć pod wpływem stymulacji hormonalnej. Podobnie wymagamy aktualnej cytologii, mimo że w programie Ministerialnym nic o tym nie wspomniano. Konsultację endokrynologiczną zlecamy tylko we wskazanych przypadkach współistnienia chorób endokrynologicznych lub podejrzenia o taką chorobę, aby jak najlepiej przygotować pacjentkę do zabiegu in vitro. Każde zlecone przez nas badanie ma swoje uzasadnienie, o które może Pani poprosić lekarza na wizycie. Niejednokrotnie udało nam się uchwycić ukryte choroby we wczesnych stadiach, o których pacjentki wcześniej nie wiedziały; takie sytuacje utwierdzają zarówno pacjentów, jak i nas o celowości badań. Stosujemy najwyższe standardy obsługi naszych pacjentów, zarówno leczących się na zasadach komercyjnych, jak i przystępujących do programu refundacyjnego, o czym na pewno Pani wiedziała rejestrując się właśnie u nas. Wszystkie badania, które zlecamy można zrobić na NFZ pod warunkiem posiadania skierowania. Do czerwca 2014 roku jest jeszcze dużo czasu i powinna Pani zdążyć je zrobić. W przypadku kłopotów prosimy o kontakt z lekarzem prowadzącym w nOvum.

Embriolog nOvum

Powrót do forum