Diagnostyka niepłodności

Niepłodność to choroba, która współcześnie dotyczy ok. 10-15% Par w wieku rozrodczym. Poziom dzisiejszej medycyny rozrodu i właściwie zdiagnozowany powód niepłodności daje większości Par szansę na biologiczne rodzicielstwo.

Diagnostykę i leczenie w nOvum rozpoczynamy od telefonicznego (22 566 80 00) lub osobistego umówienia się na wizytę wstępną.

Diagnostyka niepłodności

Zasady leczenia niepłodności

Jak najszybciej rozpocząć diagnostykę i leczenie

Czas niestety działa na niekorzyść starającej się o dziecko Pary, a wiek biologiczny nie zawsze odpowiada wiekowi metrykalnemu.

Diagnostykę i leczenie najlepiej prowadzić w wyspecjalizowanym ośrodku oferującym wszystkie techniki leczenia

W ośrodku leczenia niepłodności pracuje zespół lekarzy wszystkich specjalności związanych z medycyną rozrodu, który współpracuje przy leczeniu Pary. Wyposażenie placówki umożliwia przeprowadzenie pełnej diagnostyki i leczenie wszystkimi metodami.

Niepłodność to choroba Pary

Bez względu na bezpośrednią przyczynę choroby w ocenie potencjału rozrodczego i w leczeniu zawsze bierze udział Para. Ocenia się, że w 35% przypadków przyczyną niepłodności jest czynnik żeński, w 35% czynnik męski, a w 30% powody niepłodności leżą po obu stronach lub pozostają nierozpoznane.

Przyczyny niepłodności

Czynnik jajowodowy

Niepłodność niewyjaśnionego pochodzenia (idiopatyczna)

Endometrioza

Zaburzenia hormonalne

Przedwczesna niewydolność jajników, próba uzyskania ciąży z komórki jajowej pobranej od anonimowej dawczyni

Znacznie obniżone parametry nasienia lub brak plemników w ejakulacie przy zachowanej obecności plemników w jądrach lub najądrzach

Brak plemników w ejakulacie i badania hormonalne wskazujące, że proces spermatogenezy nie został zachowany

Oncofertility - zabezpieczenie płodności

Oncofertility – mrożenie komórek rozrodczych (gamet) i tkanek w celu zabezpieczenia płodności. Współczesna medycyna rozrodu pozwala na zachowanie płodności u osób, które na skutek choroby lub sposobu jej leczenia mogą spodziewać się znacznego ograniczenia płodności lub wręcz bezpłodności.

Zobacz więcej

Ze względu na fizjologię ocena potencjału płodności, diagnostyka niepłodności i decyzje co do optymalnej metody leczenia u mężczyzny są dużo prostsze niż u kobiety. Mężczyzna, który słyszy diagnozę: niepłodny, nie powinien podupadać na duchu i tracić nadziei na biologiczne ojcostwo. W ciągu ostatnich 20. lat dokonał się ogromny postęp w dziedzinie medycyny rozrodu, co daje szansę na ojcostwo szerokiej rzeszy mężczyzn, którzy wcześniej mogli zostać ojcami tylko dzięki skorzystaniu z nasienia dawcy (bank nasienia). Przyjmuje się, że w nowoczesnych ośrodkach leczenie niepłodności męskiej w przeważającej części przypadków kończy się sukcesem.

Więcej na stronie Niepłodność u mężczyzn.

Diagnostyka niepłodności kobiecej jest wielotorowa i może obejmować:

  • wywiad lekarski,
  • badanie ginekologiczne i USG,
  • badania analitycznych,
  • badania hormonalne,
  • monitoring cyklu,
  • ocenę budowy i stanu macicy,
  • ocenę drożności i sprawności funkcjonowania jajowodów.

Więcej na stronie Niepłodność u kobiet.

Kiedy wyczerpane zostają wszystkie możliwości diagnostyczne, a Para nadal pozostaje bezdzietna, mówimy o niepłodności idiopatycznej, czyli takiej, której przyczyn współcześnie dostępnymi metodami nie jesteśmy w stanie określić. Z taką sytuacją mamy do czynienia u ok. 20% Par zgłaszających się do lekarzy. Niemniej jednak te Pary można skutecznie leczyć i doprowadzić do uzyskania ciąży i urodzenia dziecka.

W takiej sytuacji specjaliści medycyny rozrodu koncentrują się na rozwiązaniu problemu, a nie na znalezieniu jego przyczyn. Zgodnie z wytycznymi europejskich i polskich towarzystw naukowych niepłodność idiopatyczna trwająca ponad 2 lata, gdy kobieta ma mniej niż 35 lat i rok gdy kobieta skończyła 35 lat, kwalifikuje Parę do zabiegu zapłodnienia in vitro.  Ze względu na to, że czas działa na niekorzyść kobiety, liczba komórek jajowych w jej organizmie sukcesywnie maleje, a szansa na ciążę z wiekiem staje się coraz mniejsza, nie zaleca się odkładania decyzji o przeprowadzeniu zabiegu zapłodnienia in vitro.

Więcej na stronie In vitro.