Każdą parę starającą się o dziecko nurtuje wiele pytań na temat tego, co dzieje się za drzwiami laboratorium? Od czego zależy skuteczność terapii na tym etapie, jak wygląda prawidłowy rozwój zarodków i jak jest wspomagany, dlaczego zarodki transferowane są na różnych etapach rozwoju? Jest wiele pytań i ani jednego miejsca w Internecie poświęconego wymianie informacji tylko na ten temat. Dlatego postanowiliśmy stworzyć Państwu możliwość zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi na tematy związane z embriologią, bez względu na to, gdzie i na jakim etapie leczenia Państwo aktualnie się znajdujecie.
Mamy nadzieję, że dzięki naszej inicjatywie powstanie miejsce, gdzie znajdziecie Państwo wyjaśnienie wielu problemów i wątpliwości z zakresu embriologii.
Jednocześnie uprzejmie informujemy, że publikowanie postów zawierających nazwy leków, substancji czynnych leków oraz mediów laboratoryjnych jest niezgodne z zasadami funkcjonowania w środowisku internetowym. Prosimy o nieprzysyłanie pytań zawierających wymienione nazwy ponieważ w ramach prowadzonego forum i zasad regulaminu forum z dnia 18 czerwca 2015 r. nie będziemy mogli na nie odpowiedzieć.
Jagoda | 2012-7-2
Witam, czy to prawda, że dzieci urodzone po transferze z rozmrożonych zarodków często rodzą się mniejsze i z wadami, spowodowanymi mrożeniem?
Nie ma żadnych potwierdzonych naukowo przesłanek, które mogłyby świadczyć o tym, że proces kriokonserwacji negatywnie wpływa na zarodki oraz urodzone z zamrożonych zarodków dzieci; wręcz przeciwnie - dzieci, które przychodzą na świat po kriotransferach rodzą się nieco później i ważą nawet kilkaset gramów więcej niż dzieci urodzone po podaniu "świeżych" zarodków. Pojawiło się wiele światowych prac naukowych, potwierdzających tę tezę. Nie zaobserwowano również zwiększonej częstości występowania wad u dzieci, które przyszły na świat po kriotransferach. Także i długość okresu zamrożenia wydaje się nie mieć negatywnego wpływu na zdrowie dzieci. Najdłuższy udokumentowany czas przechowywania zamrożonych zarodków, który zakończył się porodem zdrowego dziecka wyniósł prawie 20 lat (19 lat i 7 miesięcy). Polski "rekord" najdłuższego przechowywania zarodka zakończony narodzinami zdrowego dziecka wyniósł blisko 11 lat. Zarodek był zamrożony i przechowywany w Novum; zdrowa dziewczynka urodziła się w październiku 2011 roku.
Embriolog nOvum