Torbiel jajnika a kriotransfer. Wpływ czasu przechowywania zamrożonych zarodków na ich żywotność

Witam! Mam zrosty na jajnikach i na lewym jajniku cystę, którą operowałam dwa lata temu i znowu mi sie odnowiła. Dwa miesiące temu podjęłam próbę leczenia in vitro, za pierwszym razem się nie udało, teraz mam ostatnią szansę z mrozaczków. Moje pytania są następujące - czyprzy podejściudo in vitro cysta majakieś znaczenie, czy nie przeszkadza, czy jak będę miałapodane mrozaczkiw odstępie dwóch miesięcy, czy sa one osłabione? Dziękuję za odpowiedź.

Torbiele jajników zdarzają się dosyć często u kobiet w wieku rozrodczym, szczególnie w sytuacji, gdy występują problemy z prawidłową owulacją. Większość cyst jajników ma charakter czynnościowy i ustępuje samoistnie w ciągu maksymalnie 3. cykli nawet bez leczenia, a jedynie niewielki ich procent wymaga leczenia zabiegowego. Trudności z zajściem w ciążę mogą mieć pacjentki ze zdiagnozowaną endometriozą, której niekiedy towarzyszą tak zwane torbiele czekoladowe (endometrioidalne). Takie torbiele mogą być przeszkodą zarówno w przypadku prób samodzielnego zajścia w ciążę, jak i podczas stymulacji hormonalnej do in vitro.

Trudno jest doradzać czy może Pani podejść do transferu mrożonych zarodków z torbielą, nie znając dokładnej medycznej sytuacji, przede wszystkim nie wiedzącjaki to jest rodzaj torbieli i jaka jest jej wielkość. Myślę, że najwłaściwsza będzie konsultacja z lekarzem prowadzącym, który po przeanalizowaniu Pani historii chorobyi badaniu, wskaże Pani najwłaściwsze rozwiązanie.

Czas przechowywania zarodków w ciekłym azocie nie ma znaczenia dla ich kondycji, potencjału rozwojowego i szansy na ciążę. W zeszłym roku na świat przyszła zdrowa dziewczynka poczęta z zamrożonego zarodka przechowywanego blisko 11 lat w ciekłym azocie w nOvum.

Embriolog nOvum

Powrót do forum