• Hol główny

Forum embriologiczne

Każdą parę starającą się o dziecko nurtuje wiele pytań na temat tego, co dzieje się za drzwiami laboratorium? Od czego zależy skuteczność terapii na tym etapie, jak wygląda prawidłowy rozwój zarodków i jak jest wspomagany, dlaczego zarodki transferowane są na różnych etapach rozwoju? Jest wiele pytań i ani jednego miejsca w Internecie poświęconego wymianie informacji tylko na ten temat. Dlatego postanowiliśmy stworzyć Państwu możliwość zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi na tematy związane z embriologią, bez względu na to, gdzie i na jakim etapie leczenia Państwo aktualnie się znajdujecie.

Mamy nadzieję, że dzięki naszej inicjatywie powstanie miejsce, gdzie znajdziecie Państwo wyjaśnienie wielu problemów i wątpliwości z zakresu embriologii. 

Jednocześnie uprzejmie informujemy, że publikowanie postów zawierających nazwy leków, substancji czynnych leków oraz mediów  laboratoryjnych jest niezgodne z zasadami funkcjonowania w środowisku internetowym. Prosimy o nieprzysyłanie pytań zawierających wymienione nazwy ponieważ w ramach prowadzonego forum i zasad regulaminu forum z dnia 18 czerwca 2015 r. nie będziemy mogli na nie odpowiedzieć. 

Ostatnie pytania zadane na forum embriologicznym

Bardzo niskie AMH - czy mam szansę na ciążę?

Sylwia | 2013-11-18

Mieliśmy nadzieję, ze uda nam się załapać na refundację (niedługo skończę 40 lat), jednakże okazało się, że mam bardzo niskie AMH - 0,14. Moje FSH wykonane podczas drugiego dnia cyklu wynosiło 14,09. Lekarz ocenił, że mam znikomą szansę na ciążę nawet z in vitro. Zrobiłam badania tarczycy, które są w normie. W 3. dniu cyklu udaliśmy się do innego lekarza w celu konsultacji. Miałam dwa pęcherzyki. Zrobiłam badania hormonów: LH - 3,49, PRL- 13,85, E2- 72, no i FSH - 5,68. Bardzo zależy nam na dziecku, jednakże in vitro to dla nas spory wydatek i dlatego proszę o ocenę moich szans na ciążę. 

        AMH jest produkowany przez komórki ziarniste, otaczające drobne pęcherzyki, w których zawarte są niedojrzałe komórki jajowe; naukowe doniesienia wskazują, że poziom AMH w organizmie jest ściśle związany z liczbą pierwotnych pęcherzyków jajnikowych, czyli z tzw. rezerwą jajnikową. Niski poziom AMH świadczy o obniżonej rezerwie jajnikowej, ale nie wyklucza występowania  owulacji, a co za tym idzie ciąży. Jedynie szansa na nią może być mniejsza. Przy niskim poziomie hormonu AMH (poziom poniżej 1,0 ng/ml zwykle świadczy o znacznie obniżonej rezerwie jajnikowej) komórki jajowe, nawet te dojrzałe, mogą mieć obniżoną zdolność do zapłodnienia i ewentualnego dalszego rozwoju jako zarodki. Dopóki jednak komórki jajowe powstają w jajnikach, dopóty jest szansa na ciążę, choć znacząco mniejsza niż przy prawidłowej rezerwie jajnikowej. Nie tylko AMH jest miernikiem płodności – zawsze należy wykonać badania potwierdzające, że u pacjentki występuje  owulacja (USG monitorujące owulację, poziom progesteronu w drugiej połowie cyklu). Stymulację hormonalną do zapłodnienia metodą in vitro przeprowadza się u pacjentek, u których maksymalne stężenie FSH mierzone w pierwszych dniach cyklu miesiączkowego nie przekracza 20 mIU/ml. Stymulacja zawsze jest prowadzona indywidualnie, w sposób najbardziej odpowiedni do danej sytuacji klinicznej. W sytuacji, w której pacjentka nie odpowiada na stymulację hormonalną, a występują u niej naturalnie cykle owulacyjne, można spróbować pobrać komórkę jajową w cyklu naturalnym lub minimalnie stymulowanym, np. antyestrogenami. W takiej sytuacji szansa na ciążę istnieje, ale jest znacznie niższa niż u młodszych pacjentek z prawidłową rezerwą jajnikową.

Embriolog nOvum


Powrót do listy pytań i odpowiedzi