Każdą parę starającą się o dziecko nurtuje wiele pytań na temat tego, co dzieje się za drzwiami laboratorium? Od czego zależy skuteczność terapii na tym etapie, jak wygląda prawidłowy rozwój zarodków i jak jest wspomagany, dlaczego zarodki transferowane są na różnych etapach rozwoju? Jest wiele pytań i ani jednego miejsca w Internecie poświęconego wymianie informacji tylko na ten temat. Dlatego postanowiliśmy stworzyć Państwu możliwość zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi na tematy związane z embriologią, bez względu na to, gdzie i na jakim etapie leczenia Państwo aktualnie się znajdujecie.
Mamy nadzieję, że dzięki naszej inicjatywie powstanie miejsce, gdzie znajdziecie Państwo wyjaśnienie wielu problemów i wątpliwości z zakresu embriologii.
Jednocześnie uprzejmie informujemy, że publikowanie postów zawierających nazwy leków, substancji czynnych leków oraz mediów laboratoryjnych jest niezgodne z zasadami funkcjonowania w środowisku internetowym. Prosimy o nieprzysyłanie pytań zawierających wymienione nazwy ponieważ w ramach prowadzonego forum i zasad regulaminu forum z dnia 18 czerwca 2015 r. nie będziemy mogli na nie odpowiedzieć.
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Być może odczuwany przez Panią ból podbrzusza zwiastuje nadchodzącą miesiączkę, jednak bardzo często bóle o typie przedmiesiączkowym odczuwają pacjentki we wczesnej ciąży, która potem dobrze się rozwija. Do czasu oznaczenia poziomu hCG w surowicy, a przy utrzymującej się czynności skurczowej macicy, która objawia się takimi właśnie bólami, proszę zażywać leki rozkurczowe po konsultacji z lekarzem. Gdyby objawy się nasiliły, również należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym.
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Opisane przez Panią objawy mogą sugerować owulację, ale jeśli tak jest, co należy potwierdzić w badaniu ultrasonograficznym oraz badaniach hormonalnych – to wtedy nie jest to klasyczny hypogonadyzm, a brak miesiączki jest spowodowany inną przyczyną. Ale może się zdarzyć, że opisywane przez Panią objawy tylko do złudzenia przypominają objawy owulacyjne, a owulacja nie występuje. Należy pogłębić diagnostykę, żeby wiedzieć jak Panią leczyć.
Embriolog nOvum
Blastocysta jest zarodkiem 5–dniowym. Dzień owulacji to dzień 0, więc kriotransfer odbył się w odpowiednim dniu. Proszę zaufać lekarzowi prowadzącemu – jest on osobą, która w sposób najwłaściwszy jest w stanie wyznaczyć termin rozmrożenia zarodków i późniejszego transferu.
Embriolog nOvum
Dziewięcioblastomerowy trzydniowy zarodek rokuje dobrze.
Embriolog nOvum
Poronienia biochemiczne najczęściej związane są z nieprawidłową implantacją (zagnieżdżeniem). Może to być spowodowane albo nieprawidłowym rozwojem trofoblastu (części zarodka, z której rozwija się łożysko), albo niedostatecznym przygotowaniem do przyjęcia zarodka śluzówki macicy, co może być spowodowane jej nieprawidłowym ukrwieniem lub niedostateczną jej synchronizacją z rozwojem zarodka z powodu reakcji na stymulację hormonalną. Jeśli poprawie ulegnie jakość zarodka oraz synchronizacja jego rozwoju z rozwojem śluzówki macicy, ma Pani szansę na prawidłową ciążę.
Embriolog nOvum
Proszę cierpliwie poczekać na wynik badania. Często bóle o typie przedmiesiączkowym odczuwają pacjentki we wczesnej ciąży, która potem dobrze się rozwija. Ale niestety częściej oznacza to brak powodzenia.
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Podawanie estrogenów w drugiej połowie poprzedzającego właściwą stymulację cyklu jest wskazane u pacjentek słabo odpowiadających na stymulację, tzw. poor responder, dla pań z podwyższonymi poziomami FSH i w wieku powyżej 35 lat, szczególnie wtedy, gdy zawiodły inne sposoby stymulacji. Jest to jedna z opcji dla pacjentek z niską rezerwą jajnikową. Zastosowanie tego protokołu stymulacji może zwiększać szansę na uzyskanie większej niż w przypadku innych protokołów liczby dojrzałych komórek jajowych u pacjentek z wymienionymi powyżej wskazaniami. Nazywa się to: estrogen priming protocol. Z kolei suplementacja DHEA przy jego niedoborach może również nieco zwiększyć szansę na lepszą odpowiedź jajników na stymulację hormonalną, ale lek, żeby odpowiednio zadziałać, powinien być przyjmowany minimum 3 miesiące.
Embriolog nOvum
O lekach rozkurczowych proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym. Trudno wyrokować o wpływie zakażenia Borrelią sp. na trudności w zagnieżdżaniu się zarodków. Na pewno zanim podejmie Pani decyzję o transferze należy ustalić czy zakażenie jest w pełni wyleczone czy też nie i od tego uzależnić dalsze postępowanie, w które powinien być zaangażowany lekarz specjalista od boreliozy. Z pewnością każdy stan chorobowy organizmu matki, niekorzystnie wpływa na starania prokreacyjne. Według dr hab. Leopolda Śliwy (http://www.czytelniamedyczna.pl/3915,teratogenny-wplyw-bakterii-borrelia-sp-na-plody-matek-chorujacych-na-borelioze-z.html) praktycznie nie jest znany wpływ zakażenia w okresie zapłodnienia na możliwości implantacyjne zarodka, utrzymanie wczesnej ciąży oraz rozwój w pierwszym miesiącu ciąży, w okresie kształtowania się systemu tkankowego i formowania zawiązków narządów.
Embriolog nOvum
Aby w pełni zinterpretować Pani wynik należałoby znać jednostki, w których AMH było oznaczane. Normą jest stężenie AMH na poziomie 1,0 ng/ml - 3,0 ng/ml. Wysoki poziom AMH świadczy o dobrej rezerwie jajnikowej, czyli dużej liczbie drobnych pęcherzyków w jajnikach , niski o małej. Poziom AMH powyżej 3,0 ng/ml może świadczyć o nadmiarze drobnych pęcherzyków w jajnikach, niekiedy o jajnikach tzw. policystycznych . Jednak dla potwierdzenia tej diagnozy, niezbędne jest wykonanie dodatkowych badań, przede wszystkim USG jajników oraz dodatkowych badań hormonalnych.
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Wynik wskazuje na ciążę, gratulujemy!
Embriolog nOvum
Pani wynik AMH nie jest niski, jest w górnej granicy normy – normą jest stężenie AMH na poziomie 1,0 ng/ml – 3,0 ng/ml. Ma jeszcze Pani na ciążę po ICSI, ale trzeba pamiętać, że wraz z rosnącym wiekiem zmniejsza się szansa na ciążę. Oczywiście dobra rezerwa jajnikowa (oceniona na podstawie AMH) jest w tym wypadku dobrym czynnikiem prognostycznym. Ale nie tylko rezerwa jajnikowa spada wraz z wiekiem. Wiele innych czynników powoduje, że szansa na ciążę się zmniejsza. Słabsza jakość komórek jajowych, większe ryzyko błędów genetycznych mogących powodować zahamowanie rozwoju zarodka lub wczesne poronienia itp. Ogólnie ocenia się, że szansa na ciążę po jednym zabiegu IVF-ICSI w wieku 41 lat wynosi ok. 8%, ale jeśli jest dobra odpowiedź na stymulację są komórki jajowe, zapładniają się, powstają zarodki, to skumulowana szansa na urodzenie dziecka po 6. zabiegach wynosi ok. 29% (Lebovitz O Haas J James K Seidman D Orvieto R et. al.The expected cumulative incidence of live birth for patients starting IVF treatment at age 41 years or older.Reproductive biomedicine online 2018 vol: 37 (5) pp: 533-541).
Embriolog nOvum
Po transferze można stosować różne leki przeciwskurczowe i relaksujące, (kroplówki, różne leki doustne i inne) należy o tym porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym. Skurcze macicy mogą, choć nie zawsze muszą, być przeszkodą w zagnieżdżeniu się zarodka po in vitro. Poza tym wiele pacjentek, które nie biorą leków przeciwskurczowych zachodzi w ciążę mimo pobolewań w dole brzucha. Nie każda czynność skurczowa macicy jest czynnością nieprawidłową, ale trzeba spróbować je wyeliminować przy kolejnym transferze, aby zwiększyć na szanse na ciążę.
Embriolog nOvum
Do zabiegu histeroskopii stosowane jest dożylne krótkie znieczulenie ogólne bez konieczności intubacji.
Embriolog nOvum
Na jakość komórek jajowych mają wpływ czynniki, których działania medyczne niejednokrotnie nie są w stanie poprawić, są to między innymi wiek pacjentki, wydolność jajników (mierzona liczbą pęcherzyków antralnych, poziomem hormonu FSH w 2-3 dniu cyklu i poziomem hormonu AMH) oraz występowanie u niej ewentualnych schorzeń towarzyszących, np. endometriozy. Trudno jest poprawić jakość komórek jajowych, jeśli podejrzewamy, że to ona może być przyczyną niepłodności. Można próbować zastosować inny protokół stymulacji i inny dobór leków stymulujących. W ostateczności można spróbować pobrać komórkę w cyklu naturalnym, niestymulowanym lub stymulowanym minimalnie.
Embriolog nOvum
Pęcherzyk 18 mm jest pęcherzykiem przedowulacyjnym. Cykl nie jest stracony, a dalsze postępowanie powinno być uzależnione od tego do czego Pani się przygotowuje i jakie leki przyjmuje. Płyn w Zatoce Douglasa pojawi się po owulacji (czyli po pęknięciu pęcherzyka/ ów i uwolnieniu komórki jajowej), a teraz jest jeszcze przed owulacją. Można również podać lek (hCG), który pomaga w pęknięciu pęcherzyków i jeśli szykuje się Pani do np. inseminacji, wykonać ją w ok. 36 godzin po tym zastrzyku. Jeśli jest to cykl stymulowany do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro), należy podać hCG w odpowiednim, dokładnie ustalonym z lekarzem dniu i godzinie i dokładnie wyznaczyć punkcję jajników w celu pobrania komórek jajowych.
Embriolog nOvum
Rozwój zarodka zależy od czynników biologicznych, na które embriolog nie zawsze ma wpływ. Wpływ na wolniejszy i słabszy rozwój zarodka mogą również mieć czynniki, które nie zawsze są łatwe do rozpoznania. Gdy zahamowanie rozwoju zarodków następuje po 3. dobie w dotychczas dobrze rozwijającym się embrionie, wówczas można podejrzewać, że przyczyna tego stanu rzeczy leży po stronie plemnika; po tym czasie włącza się genom zarodka, a więc na jego rozwój ma także wpływ jakość nasienia. Może się tak zdarzyć nawet, jeśli do zapłodnienia użyto plemnik wybrany do zapłodnienia pod bardzo dużym powiększeniem, bowiem wygląd plemnika nie zawsze odzwierciedla jego funkcje biologiczne.
Embriolog nOvum
Trudno jest to ocenić. Jeśli ból w podbrzuszu się będzie nasilał, należy stosować się do zaleceń lekarza w sprawie przyjmowania leków przeciwskurczowych. Proszę cierpliwie odczekać i po upływie 14. dni, które upłyną od chwili transferu, oznaczyć stężenie hCG, a wynik potraktować jako wiążący. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Nie podała Pani jednostek, czy są to ng/ml czy nmol/l, a jest to kluczowe przy ocenie poziomu progesteronu. Ogólnie należy podkreślić, że jeśli jest to cykl bezowulacyjny, to poziom progesteronu może być niższy, ponieważ nie ma ciałka żółtego, który ten progesteron produkuje. Progesteron zacznie znacząco rosnąć, dopiero gdy w ciąży zacznie go produkować łożysko (8 tydzień). Proszę skonsultować obecny poziom progesteronu z lekarzem, który zlecił Pani jego kontrolę w 7-ym dniu po transferze. Proszę pamiętać, że w Pani przypadku powinno się brać preparaty naturalnych estrogenów oraz progesteron do minimum 8-10. tygodnia ciąży, wcześniej nie można ich odstawiać.
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum